Talianska paradajková polievka z čerstvých paradajok s čerstvou bazalkou a oreganom je pre každého nadšenca leta a paradajok malým rajom. Táto krémová polievka obsahuje všetko to, čo má a chcem aby najlepšia rajčinová polievka obsahovala. Zároveň je aj najlepším spôsobom, ako spotrebovať čerstvé paradajky zo záhradky a gurmánsky si užiť skvelú úrodu.
Ako som sa zaľúbil do čerstvých paradajok a čo je pre mňa rajčinová polievka
Pamätám si na deň, kedy som dospel na chuť paradajok. Mal som asi 3 roky a v záhradke som jednu odtrhol a zahryzol som do nej ako do jablka. Mňaaaaaam! Čerstvá domáca paradajka! Ihneď som sa zagebrený na tričku a teplákoch išiel rodičom pochváliť. Od vtedy som do tohto plodu zaľúbený. Pokračovalo to mamininou červenou polievkou, ktorú som neskôr premenoval na rajčinovú polievku s haluškami. Maminkina rajčinová polievka s haluškami je maminkina a vždy bude mať u mňa špeciálne miesto. Bodka. Keďže sa neviem rozhodnúť, ktorá je lepšia, maminkina je rajčinová a moja je talianska paradajková polievka 🙂
Ako dospelý som v jednej skvelej reštaurácii ochutnal polievku s názvom „Talianska paradajková polievka“ a vždy som na ňu rád zavítal. Časom som paradajkovú polievku ochutnával v ďalších reštauráciách a dokonca som si zostavil aj rebríček TOP10 paradajkových polievok na Slovensku. Rebríček som poctivo zostavoval asi 4 roky no teraz by bol už istotne po záruke. Alebo si myslíte, že by som ho mal obnoviť a postupne zverejňovať na blogu?
Napíšte mi do komentáru pod receptom, kde je najlepšia paradajková polievka a rebríček môžeme zostaviť spolu. Zároveň to bude inšpiráciou aj pre ostatných čitateľov a pochvalou pre kuchárov.
Čo je ale podstatné je to, že som sa náhodne dal do reči s majiteľom vynikajúcej reštaurácie. Jeho paradajková polievka bola umiestnená vysoko v TOP rebríčku paradajkových polievok a niečo z receptu mi prezradil. Samozrejme, že som to zakomponoval do receptu. Trošku som recept upravil a s radosťou ho robievam pri každej vhodnej príležitosti. Polievka je hustá, sýta, zdravá, nezaťažuje žalúdok (dobre sa trávi) a popravde nikdy jej nemám dosť. Aj keď už bezvládne sedím za stolom.
Aké paradajky sú vhodne do polievky?
Verte tomu, alebo neverte, na svete je cez 10 000 druhov paradajok a nie vždy sú červené. Paradajky môžu byť ružové, fialové, žlté, čierne a dokonca aj biele. Predpokladá sa, že pôvodne pochádzajú z Peru, a že prvé paradajky v Európe mohli byť pôvodne žlté. Preto sa im spočiatku hovorilo „pomo d’oro“ čo v preklade znamená „zlaté jablko“. Momentálne sa najčastejšie stretávame s červenými paradajkami z ktorých vznikla aj táto domáca paradajková polievka. Má talianska paradajková polievka teda predpísané paradajky? Nemá. Použite ktorékoľvek. Zaujímavosťou bude akurát menej tradičná farba polievky, chuť jemnučko odlišná. V prípade ak použijete mäsité paradajky, tak odporúčam pridať na zriedenie trošku vývaru, aby vám v polievke nestála lyžica. Viete ktorá paradajková polievka je najznámejšia na svete? Predsa tá, ktorej navrhol dizajn Andy Warhol – Campbelová polievka v plechovke (Campbell´s Tomato Soup). Či je dobrá? Netuším. Ale raz ju určite chcem ochutnať.
Paradajková polievka je ovocná, či zeleninová?
Je to podľa mňa nesporný dohad a milujem „mudrcov“ čo mi povedia – „Vedel si, že je to už ovocie? Lebo EU súd tak rozhodol na základe… „. STOP! Áno vedel som. A vedel som aj o tom, že v USA 1893 rozhodli, že je to zelenina… Veď je to môj obľúbený plod. No a prečo je paradajka na tej najtenšej línii medzi ovocím a zeleninou? Sú totiž 2 pohľady na paradajku.
Paradajka z botanického hľadiska je plod, ktorý vyrastá z kvetov a obsahuje semená a jedná sa o jedlú reprodukčnú časť rastliny. Všetko, čo rastie z rastliny a je jej časťou, pomocou ktorej sa semienka dostanú do sveta, je ovocie. Čiže do ovocia sa radí aj tekvica, paprika, uhorka a iné. Rozpol vzniká najmä preto, lebo „zelenina“ nie je botanickou klasifikáciou – je to kulinárske určenie. V kulinárskej terminológii sa však za ovocie považuje plod prevažne so sladkou dužinou vhodný na dezert. Za zeleninu plody na prípravu jedál, príloh a polievok. Podľa mňa, šalamúnsky rozsudok podal novinár s výrokom:
Vedomosti a znalosti nám síce hovoria, že paradajka je ovocie, ale náš rozum nám aj tak nedovolí pridať ju do ovocného šalátu. - Miles Kington
Takže všetci máte možnosť rozhodnúť sa, či ste kulinári, alebo botanici.
Talianska paradajková polievka – recept
Poďme na to! Milujem prípravu tejto polievky, lebo je naozaj jednoduchá a viem, že nemusím po nej robiť hlavné jedlo. Je hustá a dokáže zasýtiť tak, že to druhe jedlo jednoducho robiť nemusíte. Najskôr sa uistím, či mám všetky suroviny. A prečo som ju nazval „Talianska paradajková polievka“? Preto, že chuť čerstvých provensálskych byliniek a jej hustota bez pridania vody, ći vývaru vo mne vytvára dojem toho, čo si chcem v taliansku pod polievkou predstaviť.
Paradajková polievka – suroviny:
Čerstvé paradajky, cesnak, cibuľu, alebo šalotku, mrkvu, čerstvú bazalku a oregano, konzervu lúpaných paradajok (nemusí byť – dávam ju len kvôli červenšej farbe), škoricové drievko, trstinový cukor, soľ, čierne korenie a na dochutenie parmezán.
Ako ošúpať paradajky:
Ostrým nožom zľahka narežeme šupku paradajky zo spodnej časti do kríža ako je na fotografii. Lúpané paradajky sú v polievke omnoho lahodnejšie ako so šupkou.
Paradajky vložíme na 1 minútu do vriacej vody.
Šupka z paradajky sa za tento čas začne jednoducho oddeľovať od tela paradajky. Vylejeme vriacu vodu, paradajky schladíme a jednoducho ošúpeme za pomoci noža. Popravde šúpanie ide tak ľahko, že šupku zotriete aj prstom.
Krájanie surovín do polievky:
Najskôr si očistíme a nakrájame na drobno 3-4 strúčiky cesnaku, cibuľku a jednu väčšiu mrkvu. Lúpané paradajky nakrájamena koniec a odložíme do misky. O chvíľku ich použijeme. Ja zvyknem krájať paradajky na mesiačiky. Ale čím menšie kúsky nakrájate, tým skôr budete mať polievku pripravenú.
Začíname variť:
Dáme rozohriať väčší hrniec. Pridáme do neho 1-2 PL olivového oleja a na pár sekúnd (nie viac ako 30) restujeme cesnak na mierne silnej teplote. V zápätí pridáme cibuľku a mrkvu. Po chvíľke (asi 2-3 minúty) keď je cibuľka pripravená do sklovita, pridáme nakrájané olúpané paradajky a pridáme dve štipky soli. Pridajte aj trošku čerstvého čierneho korenia. Pokiaľ máte len celé, rozdrvte ho – bude lepšie ako mleté.
Pridávame suroviny:
Soľ na paradajkách začne pôsobiť tak, že paradajky začnú púšťať šťavu skôr. Pridáme ešte 1PL trstinového cukru a drievko škorice. Všetko v hrnci dobre premiešame a na stredne silnej teplote varíme prikryté asi 10 minút. Občas premiešame.
Keď paradajková polievka rozvoniava a cítite kúsok Talianska
a paradajky budú rozvarené, môžeme, nemusíme pridať lúpané paradajky z konzervy. Paradajky z konzervy majú tiež veľmi dobrú chuť a dávam ich tam hlavne kvôli farbe. Farba polievky sa zmení z červeno-oranžovej na červenú. Paradajky vareškou nakrájame a premiešame.
Sobášenie chutí:
Do polievky pridáme za hrsť lístkov čerstvej bazalky a za hrsť lístkov (bez stoniek) čerstvého oregana. Premiešame a varíme 15 minút, aby sa chute zosobášili 🙂 Určite polievku ešte nedochucujte soľou a čiernym korením – to až na samotný záver.
Mixovanie polievky:
Až teraz po zosobášení chutí sa môže paradajková polievka spokojne ochutnať. Cítite tam bazalku? Oregano? Škoricu? A hlavne paradajky?! To je ono! Polievku rozmixujte v stolovom mixéri. Ak nemáte stolový, použite ručný mixér. Mixujeme z nízkych otáčok až po najvyššie aby sa polievka dobre rozmixovala. Ochutnáme! Ak jej niečo chýba, môžeme pridať soľ, čerstvé čierne korenie a milovníci pikantnosti môžu pridať chilli. Paradajková polievka môže byť pikantná.
Talianska paradajková polievka – servírovanie po taliansky
Zľahka na panvici opečieme kúsky bagety na olivovom oleji. Paradajkovú polievku podávame s nastrúhaným, alebo na tenko nakrájaným parmezánom a lístkami bazalky či oregana .
Želám Vám dobrú chuť 🙂
P.S. – inak nikde nie je napísané ako má pravá talianska paradajková polievka chutiť. V niektorých častiach talianska je paradajková polievka s cestovinami, inde ju nemixujú, niekde pridávajú vývar, inde pretlak… Je toho mnoho. Ale keďže je ešte leto a paradajok je dosť, môžeme si dovoliť aj luxus v podobe tohto receptu. A či bude pre vás najlepšia paradajková, alebo rajčinová polievka, vždy je podstatné ju robiť s láskou 🙂
Ak chcete pripraviť aj rýchle hlavné jedlo, odporúčam cestoviny s tuniakom – pripravil som k nim videorecept. Sú to naozaj najlepšie cestoviny s tuniakom aké ste kedy ochutnali a celý recept máte hotový za 10 minút. Proste v jednoduchosti je krása a chuť 🙂
Ak chcete potešiť seba, či svojich blízkych, ponúkame vám 5€ kupón na tričká s vlastnou potlačou. Navrhnite si tričko z kresby čo ste kedysi nakreslili a potešte nim svojich rodičov. Ak ste sám rodič, podporte svoje deti a ukážte im, že vo svete kreativity je možné všetko – Mať aj vlastné tričko 🙂 Kupón stačí zadať na konci objednávky. Prajem príjemnú a chutnú zábavu 🙂
Inak. Nič nie je krajšie ako biele tričko zagebrené paradajkovou polievkou 😀
Talianska paradajková polievka z čerstvých paradajok s čerstvou bazalkou a oreganom je pre každého nadšenca leta a paradajok malým rajom. Táto krémová polievka obsahuje všetko to, čo má a chcem aby najlepšia paradajková polievka obsahovala. Zároveň je aj najlepším spôsobom, ako spotrebovať čerstvé paradajky zo záhradky a gurmánsky si užiť skvelú úrodu.
Zväčšiť
Suroviny
2kg paradajky
3–4 strúčiky cesnaku
1 stredne veľká cibuľa, alebo veľká šalotka
1 väčšia mrkva
hrsť čerstvej bazalky
hrsť čerstvého oregana
konzerva lúpaných paradajok
polovica škoricového drievka
trstinový cukor
strúhaný parmezán
soľ
čierne korenie
Postup
Paradajky narežte zo spodnej časti do kríža a vložte ich na 1 minútu do vriacej vody.
Paradajky ošúpte a nakrájajte na kúsky.
V hrnci rozohrejte olej a osmažte na ňom nadrobno nakrájaný cesnak. Cesnak smažte 30 sekúnd a pridajte k nemu nakrájanú cibuľu a mrkvu. Nechajte restovať 3 minúty, pridajte nakrájané ošúpané paradajky, škoricové drievko a zľahka posoľte a okorente.
Po pár minútach paradajky pustia šťavu a pridajte konzervu lúpaných paradajok. (Ak chcete dosiahnuť červenšiu farbu, pridajte pretlak).
Keď budú paradajky rozvarené, pridajte za hrsť čerstvej bazalky, oregana varte 5 minút.
Tyčovým mixérom rozmixujte obsah v hrnci a podľa chuti pridajte cukor, soľ a čierne korenie.
Poznámky
1. Polievku servírujte s parmezánom a vyzdobte lístkami bazalky
2. Podávajte s bielym pečivom opečeným na olivovom oleji
3. K polievke veľmi pasuje biele suché víno
4. Ak použijete domáce paradajky, chuť bude výraznejšia
5. Pre zjemnenie polievky môžete použiť šľahačkovú smotanu
6. Talianská paradajková polievka môže byť aj pikantná, tak neváhajte použiť aj chilli 🙂
Kategória:polievka
Kuchyňa:talianska
Kľúčové slová: Najlepšia paradajková polievka z čerstvých paradajok, Paradajková polievka s čerstvou bazalkou a oreganom, Paradajková polievka s parmezánom, Rajčinová polievka
Taliansku paradajkovú polievku a ďalšie skvelé recepty nájdete aj na Pintereste.
Skúšala som už viac receptov na paradajkové polievky, ale tento je jednoznačne najlepší ❤️ môj manžel nemá rád paradajkovú polievku a zjedol ju skoro celú sám. Ďakujeme za tento skvelý recept, polievku zaraďujeme do nášho jedálnička.
10 komentárov k "Talianska paradajková polievka"
Tatiana 6. júna 2023 (20:01)
Skúšala som už viac receptov na paradajkové polievky, ale tento je jednoznačne najlepší ❤️ môj manžel nemá rád paradajkovú polievku a zjedol ju skoro celú sám. Ďakujeme za tento skvelý recept, polievku zaraďujeme do nášho jedálnička.
mejdej 24. júna 2024 (22:34)
Ďakujem Veľmi pekne za takúto poctu Vám aj manželovi 🙂 Ak ste polievku aj nejako vylepšili, určite ma to zaujíma a sem s podnetmi 🙂
Martina 5. októbra 2021 (14:12)
Váš recept je úžasný. Paradajkovu polievku podľa neho robím už 4 krát. Mňam❤️
mejdej 10. októbra 2021 (21:37)
Maťka, som šťastný, že ste sa už párkrát vrátili. ĎAKUJEM za pochvalu a želám dobrú chuť 🙂 Cítim sa teraz ako majster svet(l)a 😀
Dominika 1. septembra 2024 (17:27)
Najlepší recept na paradajkovu polievku 👍👍 varím už iba podľa neho 😊
mejdej 14. novembra 2024 (22:47)
Dominika, ĎAKUJEM za skvelú recenziu, veľmi ma to teší 🙂
Martina V. 30. júla 2021 (9:06)
To vyzerá naozaj lahodne! Dnes ideme vyskúšať ?
mejdej 10. októbra 2021 (21:32)
Ona aj lahodná je 🙂 Maťka, musíte ju otestovať! Odporúčam.
Jaroslav Mikulaj 28. júla 2021 (13:04)
Asi najlepšiu som jedol Rezort Salamandra, Hodruša Hámre
mejdej 10. októbra 2021 (21:31)
Jaro, vdaka za tip. Chodievam okolo, ale teraz mam riadny dôvod sa tam zastaviť.